Lokalizacja Stasikówki

Stasikówka – lokalizacja

Stasikówka leży przy drodze wojewódzkiej numer 961, która jest głównym połączeniem pomiędzy Poroninem, Bukowiną Tatrzańską i Białką Tatrzańską. Sąsiaduje też z miejscowością Gliczarów Górny. Prowadzi także do przejścia granicznego w Łysej Polanie. Jest ona typowym przysiółkiem wsi Poronin.
Co to takiego?
Przysiółkiem określa się skupisko kilku gospodarstw, które zlokalizowane są w znacznej odległości poza wiejską zabudową. Stanowią przynależność do najbliższej wsi lub też tworzą inną, małą indywidualną wieś.
Prawa do bycia samodzielnym sołectwem otrzymała w 1997 roku.

Stasikówka leży w malowniczej i górzystej części kraju – w województwie małopolskim. Stąd bardzo blisko jest do licznych miast i miasteczek będących centrum raju dla turystów preferujących aktywny zimowy wypoczynek. Sama wieś jest bardzo cicha i spokojna. Jest zatem wprost idealnym miejscem by chociaż na chwilę uciec od miejskiego zgiełku na łono przyrody. Aby jednak tak było trzeba korzystać z gościnności obiektów choć trochę oddalonych od głównej drogi.

Stasikówka lokalizacja – zalicza się do powiatu tatrzańskiego istniejącego od 1999 roku. W latach 1975-1998 przynależała ona do ówczesnego województwa nowosądeckiego, dziś już nieistniejącego. Powiat składa się z jednej gminy miejskiej – Zakopanego, pozostałe to gminy wiejskie. Nie oznacza że wszędzie otrzymamy ciszę i spokój oraz uda nam się uniknąć nadmiaru turystów. Przez wieś przepływa także strumyk – Poroniec stanowiący jeden z kilku dopływów Białego Dunajca. Dawniej Porońcem określane były zupełnie inne obiekty, nigdzie nie ma wiarygodnej wzmianki, która wyjaśniałaby dokładnie i rzetelnie genezę nazwy potoku. Niestety pozostają tylko domysły i legendy.