Stasikówka

Stasikówka

Stasikówka jest skupiskiem kilkunastu wiejskich gospodarstw, które leżą nieco poza zabudową która jest integralną częścią wsi. W zasadzie można uznać że przysiółek to pewien rodzaj niewielkiej wsi. Stasikówka stanowi przysiółek wsi Poronin. Dokładnie określając jej lokalizację na podstawie mapy widać że leży ona w województwie małopolskim. Stanowi część powiatu tatrzańskiego, przynależy do gminy Poronin. Przysiółek Stasikówka otrzymał miano samodzielnego sołectwa już ponad dwadzieścia lat temu – w roku 1997.

Jeżeli chodzi o lokalizację samej wsi to jest bardzo korzystna i dotarcie tu nie powinno dostarczać zbyt wielu trudności. Bowiem znajduje się ona tuż przy drodze wojewódzkiej na trasie Bukowina Tatrzańska – Poronin. Jedynym utrudnieniem mogą być tu niekiedy korki. W okresie zimowym ze względu na bliskość tras narciarskich to właśnie ta droga jest częstowykorzystywana przez turystów w trakcie podróży do Bukowiny czy Białki Tatrzańskiej na narty. Droga do Stasikówki prowadzi jednocześnie do przejścia granicznego w Łysej Polanie.

Niewątpliwą przyrodniczą ozdobą wsi jest przepływający przez nią potok Poroniec, będący jednym z dopływów Białego Dunajca. Do dnia dzisiejszego nie jest znana dokładna geneza powstania nazwy tego potoku, pozostają jedynie domysły i legendy powtarzane z pokolenia na pokolenie przez okolicznych rdzennych mieszkańców. Podobnie jak wiele innych okolicznych wsi i miejscowości Stasikówka jeszcze do 1998 roku przynależała do województwa nowosądeckiego. Turyści przybywają tu w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Wypoczynek i pasywny i aktywny umożliwia bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, w tym agroturystyka.