Zabytki

Stasikówka – zabytki

W samej Stasikówce nie znajdziemy zbyt wielu zabytków, bowiem jest to stosunkowo bardzo młoda miejscowość, więc nie ma tu jakiś antycznych zabudowań czy też czegoś co przedstawiałoby wysoką, narodową wartość historyczną. Jest jednak parę budowli które jeżeli przetrwają w dalekiej przyszłości mają szansę zasłużyć na zaszczytne miano zabytku.

Będąc tu nie można obojętnie ominąć małej, ale tak samo młodej jak cały przysiółek Kapliczki św. Józefa, która wybudowana jest na wzór starych góralskich kapliczek, jakie możemy spotkać praktycznie w każdej mniejszej czy większej góralskiej miejscowości. Mimo że jest wzorowana na tych starszych widać pewne oznaki, że jest to jeszcze bardzo młody obiekt sakralny, nie mający swojej zbyt długiej historii.

Uwagę turystów przykuwają jednak zabudowania. Domy w Stasikówce w zdecydowanej większości przypadku wyglądają jak typowe chaty góralskie. Zdecydowanie przeważają te wykonane z drewnianych bali i wiązane na węglach za pomocą fachowych nacięć, które wymagają dużej wiedzy i precyzji wykonania. Dokładnie takie jakie często widuje się na zdjęciach w książkowych wydaniach przewodników po polskich miejscowościach położonych w górach.

Domy są niewielkie głównie parterowe, bowiem przy ich konstrukcjo dość ciężko mogłoby być gdyby zaszła potrzeba stworzenia jeszcze jednego piętra. Standardowy dom składa się z maksymalnie 3 pomieszczeń – sieni, czarnej i białej izby. Dawniej każde z tych pomieszczeń spełniało określone role, jednak dziś raczej się od tego odchodzi.

W ostatnim czasie ze względu na zwiększanie się ruchu turystycznego w gminie Poronin na samej Stasikówce powstały też obiekty typowo turystyczne. Niestety nie przypominają one już tego dawnego budownictwa. Podobna sytuacja ma też miejsce w sąsiedniej miejscowości jaką jest Bukowina Tatrzańska.